„Prirodzenosťou človeka je tvoriť, inovovať a modernizovať“ Toleranciou proti násiliu Model CAF EUROSCOLA 2010

Toleranciou proti násiliu

Projekt Toleranciou proti násiliu je zameraný na dodržiavanie ľudských práv a orientuje sa predovšetkým na boj proti predsudkom a xenofóbii. Primárnym cieľom projektu je šíriť myšlienky všeobecnej tolerancie a boja proti násiliu a nehumánnosti. Konkrétnymi aktivitami na dosiahnutie týchto cieľov bude organizovanie prednášok pre základné a stredné školy v Martine a blízkom okolí, príprava Info dní, počas ktorých bude verejnosť informovaná o významných dátumoch súvisiacich s ochranou ľudských práv, zorganizovanie týždňa boja proti rasizmu, kde bude priestor na diskusie a prednášky spojený so sprievodnými akciami.

Primárnou aktivitou tímu Toleranciou proti násiliu je už druhý školský rok program prednášok pre žiakov a študentov základných a stredných škôl, najmä vekovej skupiny 12-15 rokov, keďže práve tento vek je vekom, kedy si mladí ľudia začínajú formovať vlastné postoje na mnohé otázky, aj tie spojené s problematikou diskriminácie. Prednášky sú organizované v rámci hodín etickej výchovy a prebiehajú formou výkladu a následnej diskusie. Žiaci sú oboznámení so stručnou históriou diskriminačných myšlienok, s prierezom cez extrémistické režimy 20. storočia, definíciami pojmov ako sú napríklad rasa a predsudok a pohľadom na diskrimináciu v súčasnosti. Osobitá dôležitosť sa kladie na informácie o činnosti extrémistických hnutí na Slovensku.

V rámci Medzinárodného týždňa boja proti rasizmu plánujeme zorganizovať premietanie filmu s antidiskriminačnou tematikou, diskusiu, Info deň a koncert.

Podnetom pre vznik tohoto projektu je vzrastajúca miera netolerancie v myslení a správaní mladej generácie, stúpajúca popularita rôznych nehumánnych ideológií v širokej verejnosti a osobné skúsenosti členov tímu.

Cez program Konto Orange Lepšie miesto pre život sme v januári získali 27.500 sk. Projekt bude vykonávaný v období január až máj 2007  tímom Toleranciou proti násiliu, ktorého členmi sú Janka Hrčková, Marek Čavojský, Miška Lacíková, Paťa Holíková, Kika Staňová, Lenka Trokšiarová, Natálka Vlčeková a Stanko Lukáč. Mentorom nášho projektu je p. profesorka Bošanská.

Projekt je súčasťou programu Lepšie miesto pre život