Pondelok 19. 11. 2018

Partners

Zrnká múdrosti a Pranostiky

Výroky J. A.Komenského

„Ten, kto nemiluje knihu, nemiluje múdrosť. Ten, kto nemiluje múdrosť, stáva sa hlupákom.“

„Život činný je opravdivý život. Záhaľka je hrobom človeka zaživa.“

„S pomocou kníh sa mnohí stávajú učenými i mimo školy. Bez kníh ale nebýva učený nikto ani v škole.“

„Umenie vládnuť sa nezakladá na sile, či opatrnosti, ale na múdrosti.“

„Človek sa môže stať človekom iba výchovou.“

„Jediným učiteľom hodným toho mena je ten, ktorý vzbudzuje ducha slobodného premýšľania a rozvíja cit osobnej zodpovednosti.“ citučiteliaškola a učenie

• Okolo druhého dňa červenca veje polnočný vietor osem dní.
  • Za peknou jeseňou nasleduje tuhá zima
  • Panny Márie narodenie, lastovičiek rozlúčenie
  • Na sv. Václava býva blata záplava
  • Ak sa osy v septembri tlačia do príbytkov, prorokujú tuhú zimu.
  • Keď je po sv. Anne, hneď si sedliak klobúk nahne.
  • Ak je október veľmi zelený, bude potom január hodne studený.

Októbrový mix

Excursion to Great Britain

Welcome to our school

The quality of our school has been increasing steadily with good prospects for further growth in the professional as well as the personal profiles of our graduates.

Chcete podporiť našich žiakov?

Tlačivo na stiahnutie pre ZRPŠ: Vyhlasenie.pdf

• Významný 17ty november sme oslávili v predstihu -už 9.11. Pripomenuli sme si dôležitosť protestov študentov v r. 1989 a udalosti spojené s Nežnou revolúciou. Toto obdobie už tradične spájame aj s privítaním našich prvákov do rodiny Gbasákov formou Imatrikulácií. Žiaci 1. a 3. r. pripravili pestrý kultúrny program za čo im ďakujeme a želáme im pohodové a úspešné štúdium na našej a teraz už aj ich škole.

• Oznam pre záujemcov:

Vážení rodičia a milí uchádzači o štúdium na Bilingválnom gymnáziu Milana Hodžu!

Hovorí sa, že je lepšie „jedenkrát vidieť ako dvakrát počuť“. Aj to je dobrý dôvod pre návštevu BGMH 22. novembra 2018 (štvrtok). V tento deň sa dvere školy pre vás otvoria, aby ste mohli nazrieť do učební a ďalších priestorov nášho gymnázia.

S cieľom umožniť každému návštevníkovi štandardné „nazeranie“ sme pripravili prihlasovanie na Deň otvorených dverí cez elektronickú registráciu. Prihlasovací formulár nájdete na konci textu.

• Je októbrové bratislavské ráno. Vyzujeme si topánky, obujeme špeciálne pantofle so senzormi, na ruky dostaneme velikánske rukavice, na hlavu slúchadlá a nechýbajú ani okuliare na virtuálnu realitu. Chvíľu čakáme, urobíme pár krôčkov a ocitneme sa v roku 1915.

Maličká izbička s posteľou, starožitným stolíkom, z okna pohľad na upršanú Prahu, dvoje dverí a zrkadlo, pri pohľade do ktorého vám stuhne krv v žilách. Desivú a bezútešnú atmosféru zosilňujú hlasy rodiny ozývajúce sa spoza dverí. Ocitli sme sa v koži Gregora Samsu.

• Dnes -vo štvrtok 25.10.2018 chodby našej školy osídlili rôzne príšerky a strašidlá.

• Smiech je liek, to je známa pravda. Ale taký srdečný, úprimný a neutíchajúci sme zažili na predstavení Viliama Klimáčka: Socík, sladký socík. Už po poslednej návšteve tohto alternatívneho bratislavského divadla sme si povedali, že sa tam vrátime. Viliam Klimáček je nielen autorom, ale aj režisérom originálnej retrokomédie. Tento smiešno-smutný pohľad do našej nedávnej minulosti 80-tych rokov ponúka nielen zábavu, výborné herecké výkony, živú hudbu, bonus na záver, ale aj zamyslenie pre všetky vekové kategórie – teda aj pre tých, ktorí túto éru nezažili.

• Jeseň nám priniesla úrodu nielen v anglickom jazyku, ale aj v jazyku ruskom, ktorý tvorí neoddeliteľnú súčasť vzdelávania. Jeho priaznivci vytvorili videjko s nahrávkou ruskej piesne a zúčastnili sa festivalu, z ktorého nám prišlo vrúcne poďakovanie. Gratulujeme a k poďakovaniu za reprezentáciu školy sa aj my pripájame.

Organizačný výbor a porota festivalu „ Ruská pieseň nad Dunajom“ 2018 ďakuje za účasť a výbornú reprezentáciu Patrícii Zúbekovej, Michalovi Kvaššayovi za kvalitnú prípravu v ruskom jazyku Mgr. Tatiane Stanovej

• Deň študentov, ktorý bude až za pár dní -17.11 sa dá pripomenuť rôznymi spôsobmi. My mu už tradične vzdávame hold darovaním krvi. Ďakujeme všetkým, ktorí našli odvahu a prišli 22. 10. 2018 pri príležitosti blížiaceho sa Dňa študentov darovať krv. Všetkým 39 účastníkom patrí nielen veľká VĎAKA, ale aj uznanie za snahu pomôcť druhým. Vážime si to aj preto, lebo darúvate kúsok seba tým, ktorých vôbec nepoznáte, no predsa ste voči ich potrebám pre život vnímaví. Hranice ľudskosti sa nepreukazujú len peknými rečami, ale najmä dobrými skutkami. Vy ste ukázali, že ľudskosť je Vám blízka. Vážime si to a už teraz sa tešíme na ďalšiu dobročinnú akciu! VEĽKÁ VĎAKA!

• Dňa 9.10. 2018 sa žiaci 2. ročníka zúčastnili 3. cvičenia na ochranu života a zdravia. Žiaci pracovali v šiestich skupinkách. Učili sa poskytnúť prvú pomoc pri poruchách pohybovej sústavy, určovať svetové strany podľa prírodných javov v teréne a orientovať sa v teréne podľa mapy a buzoly, trénoali strieľbu zo vzduchovky, vyskúšali si naprogramovať lego stavebnicu. Na školskej lezeckej stene mali možnosť sa oboznámiť so základmi horolezectva, s lezením, so základným turistickým výstrojom a diskutovali o ochrane životného prostredia počas turistiky.

• Dňa 9.10.2018 sa žiaci piateho ročníka v rámci semináru zo slovenských dejín vybrali po stopách Keltov na našom území. Navštívili lokalitu Havránok - keltské oppidum na Liptove, ktorá patrí medzi najznámejšie a najvýznamnejšie lokality púchovskej kultúry na Slovensku. Dozvedeli sa o zvykoch a tradíciách Keltov, ich spôsobe života. Na svahoch pri Liptovskej Mare sa naši piataci aspoň na chvíľu vrátili v čase a cítili sa ako Kelti, ktorí obývali územie Slovenska v mladšej dobe železnej a staršej dobe rímskej. Autentický zážitok umocnilo typické jesenné počasie - lokalita bola ponorená do hmly. Žiaci si odniesli z exkurzie poznatky nie len o histórii osídlenia Slovenska, ale i o regióne Liptov.