Štvrtok 26. 4. 2018

Partners

Chcete podporiť našich žiakov?

Tlačivo na stiahnutie pre ZRPŠ: Vyhlasenie.pdf

Excursion to Great Britain

Udalosti v šk. r. 2017/2018

Zrnká múdrosti a Pranostiky

Citáty Stephena Hawkinga

„Vesmír by bol  o ničom, ak by  nebol domovom ľudí, ktorých máme radi.“

„Po prvé, pamätajte, že sa treba dívať hore na hviezdy a nie pod nohy. Po druhé, nikdy sa nevzdávajte v práci. Práca vám dáva význam, zmysel a život je bez nej prázdny. Po tretie, ak máte šťastie a nájdete lásku, nezabúdajte na ňu a nikdy ju nezahoďte.“

"Nech sa vám zdá život akokoľvek ťažký, vždy môžete v niečom uspieť."

„Ak nás navštívia mimozemšťania, dôsledok bude taký, ako keď Kolumbus objavil Ameriku, čo sa neukázalo ako výhodné pre pôvodných Američanov. Musíme sa jedine pozrieť jeden na druhého, ako sa inteligentný život mohol vyvinúť v čosi, čo sme nechceli stretnúť.“

Pranostiky na jar

Jaro krásne, všetkým tvorom spasné.

Na jar centa dažďa, funt blata.

Keď sa z jari na poli mokré miesta ukazujú, suché leto predpovedajú.

Keď na jar poletuje veľa pavučín, bude horúce leto.

Na svätého Gregora idú ľady do mora.
Keď je na Jozefa mráz, bude ovos dobre rásť.
Na Vojtecha pekná potecha.
Studený máj – v stodole raj.

Minikvíz:

1.Ako sa nazývajú krátke vety o počasí?

2.Kedy je v stodole raj?

3.Nahraď slovo potecha iným slovom:? krása ,  potešenie,  stuchnutosť,  útecha

4.Kedy sa zvyknú topiť ľady? ?    na Vojtecha,  na svätého Gregora,   na Jozefa,   na Jakuba

5.Slovné spojenie "v stodole raj" znamená:? raj na zemi, netreba pracovať,  bohatú úrodu, sto dolárov

Think Positively

Welcome to our school

The quality of our school has been increasing steadily with good prospects for further growth in the professional as well as the personal profiles of our graduates.

• Aj tento rok sa náš časopis KARIS môže pýšiť ďalším úspechom! V dňoch 20.-21.4. sme sa vo Zvolene zúčastnili celoslovenskej súťaže školských časopisov- Štúrovho pera 2018. Čakalo nás plno zaujímavých workshopov a prednášok z oblasti žurnalistiky, vrátane návštevy prezidenta Andreja Kisku. Ako čerešnička na torte bol pre nás prichystaný veľký úspech v podobe Ceny televízie Markíza 3. stupňa! S veľkou motiváciou a povzbudením sa tak budeme aj naďalej snažiť prejaviť naše žurnalistické cítenie a využiť nadobudnuté skúsenosti aj v budúcom roku.

• Dvadsať najlepších riešiteľov - z toho 4 z našej školy-Juraj Bielik, Eduard Kofira, Gabriela Zemenčíková a Martin Kňaze (z celkového počtu 5000 žiakov), ktorí úspešne prešli prvými dvoma súťažnými kolami zabojovalo o atraktívne ceny pre seba a svoju školu. Žiakov čakal vo finálovom kole test zameraný na svet financií, objasnenie ekonomických pojmov či riešenie slovných úloh týkajúcich sa hospodárenia s peniazmi.

S úlohami si najlepšie poradil a 1. miesto obsadil práve náš žiak Martin Kňaze, ktorý si vďaka zisku najväčšieho počtu bodov odniesol nový MacBook a svojej škole zároveň zabezpečil peňažnú výhru v hodnote 2 000 eur. Ďakujeme a gratulujeme!

• Opäť jedna výborná prezentácia školy, teraz v rámci predmetu Aplikovaná ekonómia.

Rebeka Reiselová sa zúčastnila súťaže Mini Innovation Camp v Košiciach. Súťaže sa zúčastnilo 29 študentov programov JA Aplikovaná ekonómia, JA Podnikanie v cestovnom ruchu I a II. Súťaž Mini Innovation Camp predstavuje pre študentov intenzívnu skúsenosť, ktorá stimuluje ich kreatívne a inovačné schopnosti. Študenti pracovali na reálnej výzve v zmiešaných 4- členných tímoch. Ich úlohou bolo nájsť najlepšie riešenie na zadanú tému a prezentovať ho pred odbornou porotou. Rebeka obsadila so svojím tímom pekné 3. miesto .

• Do divadla GUnaGU v Bratislave sme sa už dávno chystali a 16. 4. to vyšlo!
    Najnovšia hra Viliama Klimáčka YOUTUBERI (ó božský internet) poskytla priestor na
    zábavu plnú absurdností, ale aj na vážne úvahy. Dokudráma, ako ju označil sám autor, šokuje,
    provokuje, je skrátka reakciou na nástup nových technológií. Štyria výborní herci dokázali
    svoje interpretačné umenie vo viacerých postavách, a tak znásobili zážitok z celého
    predstavenia.
    „Predstavenie sa nám páčilo, DÁVAME MU LAJK."

• Gratulujeme Zuzke Nikodemovej k bronzovému miestu na celoštátnom kole v Olympiáde zo slovenského jazyka a literatúry. Sme radi, že popri anglickom jazyku nezabúdajú naši žiaci aj na ich materinskú reč. Ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy.

• Dňa 15. 2. 2018 sa konalo krajské kolo olympiády v ruskom jazyku, kde sme dosiahli nasledovné úspechy: P. Zúbeková, IV.B, v kat. B2 - 3. miesto, F. Kužma, I.A, v kat. A2 - 2. miesto a M. Sušienka, III.C, v kat. B1 - 1. miesto, tým postúpil do celoslovenského kola, kde obsadil 3. miesto. K úspechom srdečne blahoželáme.

• Na majstrovstvách žilinského kraja sa naše žiačky umiestnili na druhom mieste, na majstrovstvá SR stredných škôl postúpilo družstvo gymnázia Štefánikova Bytča.

BGMH Sučany: Katarína Dúcka, Zuzana Plešková, Silvia Krebesová, Kristína Stehlíková, Katarína Szemanová, Patrícia Patiová, Sarah Cpinová, Adela Mináriková, Barbora Dubná

• Naše dievčatá dominovali v priebehu celého turnaja a po výhrach nad obchodnou akadémiou a gymnáziom V. P. Tótha, porazili vo finále domáce dievčatá z gymnázia J. Lettricha v Martine. Po turnaji na dievčatá čakalo regionálne kolo, v ktorom zvíťazili nad dievčatami z pedagogickej a sociálnej akadémie v Turčianskych Tepliciach a postúpili na majstrovstvá žilinského kraja, ktoré sa uskutočnia 19. 4. 2018 v Liptovskom Mikuláši.

BGMH Sučany: Lavinia Tempestini, Patrícia Patiová, Michaela Vápeníková, Sára Fraňová, Monika Sereková, Janka Niepelová, Aneta Benedigová, Kristína Stehlíková

• Dňa 5.4 sa v Žiline v priestoroch gymnázia Varšavská cesta konalo krajské kolo dejepisnej súťaže gymnázií ČR a SR, ktorú už tradične vyhlasuje Gymnázium Cheb. Našu školu zastupoval team v zložení: Viktória Chrenková, Viktor Chladnuch a Adelheid Pechová. Naši žiaci obhájili výborné 4. miesto. Srdečne blahoželáme k úspechu!