• Hlavná stránka

            • UK Trip

              22. 6. 2026

              UK Trip bolo niečo, o čom som vedela skôr než o tom, že sa chcem hlásiť na GBAS. Keď sme boli všetci prijatí a počas školského roka to bolo vždy niečo vzdialené – za pol roka, za mesiac, za týždeň... až z toho napokon bol zajtrajšok, až som si večer pred začiatkom 24-hodinovej cesty autobusom brala Kinedryl. Naozaj sa to išlo stať.

              Uvedomovať som si to začala až keď sme autobusom prechádzali cez Nemecko. Bola som nesmierne natešená a tento elán vo mne vydržal až do konca cesty. Výjavy okolo ktorých sme prechádzali, rovinaté krajiny Holandska s veternými mlynmi (fučkami), som hltala celou dušou.

              Po kvalitnom spánku na trajekte sme konečne vystúpili v Británii. Vo vzduchu to bublalo napätím, natešením a hlasnou hudbou, keď sme cestovali do Bristolu – rodného mesta pána učiteľa Merchanta. Napokon sme konečne vystúpili. Ako prvé som si všimla rôznorodosť okoloidúcich – zmiešané kultúry nás sprevádzali celým Tripom a neskutočne ma fascinovali. Našou destináciou v tomto životom prekypujúcim mestom bola Cabot Tower, okolo ktorej sa rozprestieral park a nádherná záhrada.

              Ešte v ten večer sme sa zoznámili s našou rodinou. Naša pani domáca nás privítala s takým nadšením a láskavosťou, že sme sa hneď všetci cítili ako doma. Večere trvajúce aj okolo dvoch hodín nebolo nič nezvyčajné vďaka výrečnosti nás všetkých. Dozvedeli sme sa kadečo, čo by nám ani v snoch nenapadlo, aj sme sa mnoho nasmiali. Tieto dlhé večere boli jedna z vecí, na ktoré som sa každým dňom začínala tešiť viac a viac.

              Na ďalší deň nás oboznámili so školou a štyrmi učiteľmi, ktorí nás takmer celý ten čas učili. Boli neskutočne milí, zameriavali sme sa na rôzne aspekty angličtiny, ktoré sa z učebnice nenaučíte – správna výslovnosť, obohacovanie slovnej zásoby slovami, ktoré často používajú domáci, všetko formou zábavných hier alebo aktivít.

              Po škole sme sa vymenili s druhou skupinkou a šli sme na výlet. V ten deň to bola prehliadka Barntaple, teda mesta v ktorom sídlila naša škola. Je to menšie mestečko s avšak neskutočnou históriou, ktorá ma fascinovala. Po tejto obhliadke bol čas pobrať sa domov, čo pre mňa a mojich spolubývajúcich znamenalo cestu dvojposchodovým autobusom do vedľajšej dediny, v ktorej sme prebývali.

              Počas našich výletov sme sa pozreli na malebnú pieskovú pláž vo Woolacombe; s kamennými sme sa stretli v Lymouthe, kam sme sa dostali malebnou prechádzkou z horného Lyntonu, počas ktorej sme mali celý čas pred očami zelené hory a šíre, modré more; a Clovelly – veľmi  strmej dedinke s úžasnou históriou, malebnými výhľadmi a nádherným vodopádom.

              Zavítali sme do Exeteru, hlavného mesta Devonu. Jediné, čo ma na tomto výlete mrzelo, bol čas ktorý sme dostali na rozchod. Na to aby sme preskúmali celý Exeter a všetky jeho malé obchodíky a skryté poklady, by nám nestačil ani celý deň. Aj napriek tomu som stihla nasať krásu tohto miesta, ktoré ma úplne očarilo.

              Taktiež sme strávili deň v The Eden Project – projekt, ktorý sa zameriava na ekológiu, udržanie a obnovu životného prostredia. V areáli bývalého kamenného lomu sme sa prechádzkou rôznymi náučnými trasami dostali až k dvom Biómom – akýmsi kupolám. V jednej (v ktorej som strávila tri hodiny) bol pralesový bióm; v druhej bola fauna a flóra Stredozemného mora.

              S UK sme sa rozlúčili bowlingom, počas cesty späť sme zavítali do Disneylandu, a napokon, sme boli doma. Celý výlet sa mi zdal ako v inom svete – doslova –  a všetci by sme si ho určite zopakovali ešte raz.

            • Kriváň

              22. 6. 2026

              Ako každý rok sme sa zúčastnili výstupu na Malý fatranský Kriváň! Počasie vyšlo na jednotku a aj guláš chutil. Verím, že sa vidíme aj o rok.

            • HODŽOVO FÓRUM

              17. 6. 2026

              V dňoch 28. a 29. mája 2026 sa na našej škole uskutočnil debatný turnaj Hodžovo fórum. Ide o jediný turnaj na Slovensku organizovaný v medzinárodnom debatnom formáte WSDC (World Schools Debating Championship), ktorý účastníkom ponúka jedinečnú príležitosť vyskúšať si debatovanie na medzinárodnej úrovni.

              Počas týchto dní sa na našej škole stretli študenti z celého Slovenska, aby si zmerali svoje argumentačné schopnosti, získali nové skúsenosti a nadviazali nové kontakty.

              Ďakujeme všetkým organizátorom, rozhodcom, dobrovoľníkom a vedeniu školy za pomoc pri jeho realizácii. Dúfame, že sa nám túto akciu podarí zorganizovať aj budúci rok, a už teraz sa na ňu tešíme.

            • Slávnostné vyhodnotenie 22. ročníka literárnej súťaže Hodžova esej

              16. 6. 2026


              Dňa 11. 06. 2026 sa v priestoroch školy uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie 22. ročníka literárnej súťaže Hodžova esej, ktorá je organizovaná pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky. Pre prítomných hostí a ocenených súťažiacich si naši žiaci pripravili bohatý kultúrny program. V aktuálnom školskom roku posudzovala odborná porota celkovo 56 súťažných prác. Mladé autorky a autori v nich reflektovali tému „Budúcnosť štátu očami mladých autorov: konkrétne príklady, ako môžu ľudia prispievať k rozvoju svojej krajiny (pomoc komunite, ochrana prírody, rozvoj spolupráce a vzdelanosti)“.

               

              Tohtoročné vyhodnotenie malo výnimočný charakter, nakoľko sa prepojilo s oslavami 35. výročia založenia školy a slávnostným odhalením sochy Milana Hodžu. Z kapacitných a organizačných dôvodov pristúpili organizátori k zmene formátu a na slávnostný ceremoniál pozvali výhradne ocenených autorov.

              Odborná porota po dôkladnom zhodnotení umeleckej a argumentačnej úrovne prác udelila nasledujúce ceny:

              Odborná porota práce ocenila nasledovne: 

              1. miesto:  esej č. 39 - Alex Lörincz - Gymnázium Dominika Tatarku, Považská Bystrica

              2. miesto:  esej č. 52 – Nela Hrušková – Bilingválne gymnázium Milana Hodžu, Sučany

              3. miesto:  esej č. 23 – Samuel Hermanský – Gymnázium Jána Baltazára Magina, Vrbové

               

              Osobitné ocenenia boli porotou udelené nasledovne:

              Cenu primátora mesta Martin získala esej č. 17 – Valentína Cheevers –  Obchodná akadémia Milana Hodžu,   v Trenčíne

              Cenu starostu obce Sučany získala esej č. 36 – Sofia Horníčková – Gymnázium Františka z Assisi, v Žiline

              Cenu riaditeľky Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu získala esej č. 31 – Tatiana Jenčová, Gymnázium Cyrila Daxnera vo Vranove nad Topľou

               

               

              Všetkým oceneným študentom srdečne blahoželáme k ich mimoriadnemu úspechu. Zároveň vyjadrujeme úprimné poďakovanie našim žiakom a pedagógom za personálne a umelecké zabezpečenie tohto slávnostného podujatia

            • Slávnostná rozlúčka žiakov 5.ročníka

              4. 6. 2026

              V pondelok 25. mája 2026 prežili výnimočný deň naši maturanti, ktorí úspešne absolvovali maturitnú skúšku a stali sa hrdými absolventmi BGMH. Po piatich rokoch štúdia, množstve získaných vedomostí, nezabudnuteľných zážitkov a vytvorených priateľstiev sa rozlúčili so školskými lavicami a uzavreli jednu dôležitú etapu svojho života.

              Srdečne im blahoželáme k dosiahnutému úspechu a prajeme veľa šťastia, odvahy a úspechov na ich ďalšej životnej ceste. Nech sa im darí napĺňať svoje sny a nech si zo štúdia na BGMH odnesú tie najkrajšie spomienky.

            • Prednáška absolventov o štúdiu filmového odboru

              2. 6. 2026

              Dňa 26. mája sa uskutočnila prednáška pre študentov druhého ročníka, ktorú viedli absolventi bilingválneho gymnázia Milana Hodžu (Jasmína Králiková a Branislav Lukáč). Témou bolo štúdium filmovej fakulty na VŠMU v Bratislave.

              Na začiatku prednášajúci predstavili krátku históriu školy a zdôraznili jej význam v oblasti umeleckého vzdelávania na Slovensku. Následne priblížili samotný priebeh štúdia – jeho štruktúru, náročnosť aj rôzne odbory, ktorým sa študenti môžu venovať.

              Dôležitou časťou prezentácie bolo vysvetlenie prepojenia medzi akademickým štúdiom a praktickou tvorbou. Absolventi poukázali na to, že študenti sa zapájajú do reálnych projektov, čo im umožňuje získať cenné skúsenosti a lepšie sa pripraviť na prax. Zároveň uviedli možnosti uplatnenia absolventov v oblasti filmu, televízie či iných mediálnych odvetví.

              Na záver prednášky sme si vypočuli porovnanie VŠMU so zahraničnými filmovými školami. Prednášajúci zdôraznili jej silné stránky, najmä individuálny prístup a dôraz na tvorivú slobodu, ktoré považujú za jej hlavnú devízu.

              Prednáška bola prínosná a poskytla študentom lepší prehľad o možnostiach štúdia v oblasti filmového umenia.

      • Zistiť viac
      • Zvonenia

        • Utorok23. 6. 2026
      • Fotogaléria

        • zatiaľ žiadne údaje