Absolventi Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu v Sučanoch
školský rok 2023/2024
V školskom roku 2023/24 ukončilo maturitné štúdium na našej škole 89 žiakov, z nich v ďalšom vysokoškolskom štúdiu pokračuje 81 žiakov a 8 absolventov z rôznych dôvodov (zdravotné dôvody, výnosná práca, neprijatie na preferovanú VŠ, hlavne medicínu) nepokračuje hneď v ďalšom štúdiu.
V tomto školskom roku bol naďalej zďaleka najväčší záujem o štúdium v Českej republike – 46 (Brno – 19, Praha – 20, Olomouc – 5, Ostrava – 1, Hradec Králové - 1), Slovensko sa umiestnilo na druhom mieste – 18 žiakov (Bratislava - 8, Žilina – 4, Banská Bystrica – 2, Košice- 2, Trnava – 1, Liptovský Mikuláš - 1), na treťom mieste Holandsko – 9 (Groningen - 8 , Amsterdam - 1), v Rakúsku - 2 žiaci (Viedeň), v Dánsku 1 žiak (Odense) a vo Francúzsku – 1 žiačka ( Paríž), v Poľsku – 2 žiaci (Varšava), vo Walese – 1 žiačka a v Taliansku – 1 žiačka (Miláno).
Prehľad zamerania absolventov podľa odborov
Spoločenskovedné – 28 (psychológia - 7, právo, medzinárodné právo - 6, pedagogické, jazykové -3, médiá, kultúra – 3, politológia, európske štúdiá – 3, umelecké – 3 , sociológia – 1, kriminalistika, kriminológia – 1, žurnalistika - 1)
Informačné technológie, technické – 17 (informatika, programovanie – 10,matematika– 1,stavebné– 1, architektúra – 1, elektrotechnika- 1, mechatronika – 1, vojenské -1, rádiologická technika 1)
Lekárske – 16 (všeobecné lekárstvo – 10, zubné lekárstvo - 2, veterinárne lekárstvo - 3, fyzioterapia – 1)
Prírodovedné – 12 (biochémia – 3, biológia – 3, fyzika - 2, farmácia -2, forenzná chémia - 1, dentálna hygiena - 1)
Ekonomické – 8 (ekonomika, management, marketingová komunikácia – 7, medzinárodný obchod – 1)
Zhrnutie
Žiaci si tak, ako minulý rok, nedávali veľký počet prihlášok, len v priemere 2,3 prihlášky a keď sa nedostali na preferovanú školu, dali si „gap year, väčšina žiakov s „ gap year“ sa nedostala na medicínu a chcú to skúsiť budúci školský rok, alebo už majú svoju prácu. Žiaci boli väčšinou prijatí na prvú vybranú školu, alebo na viac vysokých škôl a vybrali si pre nich tú najatraktívnejšiu. Spomedzi vysokých škôl dominujú Masarykova univerzita Brno, ČVUT Praha, menej Karlova univerzita, Univerzita Komenského Bratislava, Univerzita Palackého v Olomouci, UNIZA Žilina, ale aj také ako Sorbonne v Paríži. Z odborov sa vyskytli aj nové a menej časté odbory ako sú kriminológia a kriminalistika, forenzná chémia, scenáristika filmu, herectvo, ale aj nové technické odbory ako rádiologická technika, mechatronika, elektrotechnika.
Hodnotenie odborných predmetov v 4. a 5. ročníku v BGMH
Žiaci hodnotia štúdium veľmi kladne, vysoko ocenili možnosť prípravy na AP skúšky, ktoré im pomohli k prijatiu bez prijímacích skúšok. Viac žiakov bolo zameraných prírodovedne a technicky, tak hodnotili samozrejme hlavne prírodovedné predmety, ako už tradične, vysoko hodnotili vyučovanie chémie, biológie. Konštatujú, že aj keď si nevybrali matematické odbory, tak im pri prijatí na VŠ v zahraničí veľmi pomohli hodiny matematiky. Vzrástol aj počet humanitne orientovaných žiakov, tí ocenili najmä hodiny občianskej náuky.
Žiaci, ktorí boli prijatí na štúdium v zahraničí uvádzajú, že väčšinou nepotrebovali prijímacie skúšky, stačili im dosiahnuté študijné výsledky, výsledky MS a hlavne motivačný list. Radia budúcim absolventom snažiť sa o čo najlepšie výsledky z anglického jazyka, matematiky, odporúčajú účasť na rôznych súťažiach, olympiádach a SOČ a získanie certifikátov z angličtiny. Všetci zhodne konštatujú dôležitosť systematickej práce a prípravy na MS, prípravy motivačného listu v dostatočnom predstihu.
Postrehy z vyučovania odborných predmetov a odporúčania pre budúcich piatakov
„Ja som bola prijatá na základe scio testov a TSP, čo sa týka MUNI, kde mi stačilo logické uvažovanie, no viem, že vedomosti, ktoré som nabrala na predmetoch, ktoré som si zvolila do 4. a 5. ročníka (tie hlavné bio a chem) mi určite pomôžu na vysokej škole, keďže máme úžasných učiteľov, ktorý nás učili veci naviac a veci ktoré reálne využijeme v nadväzujúcom štúdiu.“
Alexandra L., Prírodovedecká fakulta Masarykovej univerzity, Brno, biochémia„Síce som si prijímacím konaním neprešla, ale moje vybrané predmety medzi ktorými bola biológia, chémia a fyzika mi veľmi pomohli pri príprave na skúšky AP vďaka ktorým som bola aj nakoniec prijatá na školu. Určite by som odporučila predmety biológia a chémia každému kto sa chystá ďalej študovať či už medicínu, biochémiu, farmáciu a pod. a fyziku medikom, pretože si prejdú všetky možné testy a otázky z prijímačiek.“
Ema Ž., Lekárska fakulta Masarykovej univerzity, Brno, všeobecné lekárstvo„Matematika – tento predmet som mal v posledných dvoch rokoch na GBASe a myslím si, že má úplne skvelé prevedenie. Všetko čo sme prebrali bolo viac ako dosť na každú školu na ktorú som sa hlásil.“
Adrián B., University of Groningen: BSc Mathematics (ENG), Holandsko„Vybrala som si dobre, matematika aj občianska náuka sa mi zídu pri štúdiu, a myslím si že budem dostatočne pripravená. Prijímačky do Prahy boli hlavne o matematike a angličtine, takže som využila všetko čo mi GBAS dal.“
Barbora K., Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, ekonomika a manažment podniku, UNIZA„Myslím si, že akademické písanie bola veľmi prospešná voľba predmetu, keďže mi prinieslo veľa tréningu a dobrých rád v písaní a citovaní textu, čo budem v najbližšej dobe využíva, a to viem aj na základe zadaní čo ma čakajú. Takisto som rada za zvolenie matematiky, nie len preto, že som ju potrebovala mať v rámci celého môjho štúdia ako podmienku prijatia, ale aj preto, že ju budem neskôr v druhej časti semestra potrebovať.
Okrem toho som mala prijatie podmienené výsledkami pri robení certifikátu z angličtiny (ja som si robila IELTs, ale mohol byť aj CAE), čo mi vďaka našej angličtine nerobilo problémy splniť a napísaním motivačného listu (akademické písanie).“
Lucia B., University of Groningen: odbor International business na fakulte Economics and business, Holandsko„Užite si posledný rok na škole. Určite sa nebojte napísať ľuďom z nášho ročníka/iným absolventom s akýmikoľvek otázkami. Ja som osobne našla školu, na ktorú teraz chodím, až v decembri. Začnite sa včas učiť na prijímačky alebo pripravovať portfólio, aby ste potom zbytočne nestresovali a ukázali, čo naozaj viete.
Čo sa týka podmienok, písala som motivačné listy, zopár esejí, spravila som CVčko a mala som tie talentové skúšky na VŠMU. Ak by niekto chcel počuť viac, kľudne mi napíšte a poviem vám podrobnosti.“
Jasmína K., Central European University, Viedeň, Rakúsko: Kultúra, politika a spoločnosť