Vážený pán Zachar a kolektív INEKO!
Obraciame sa na vás v súvislosti s rebríčkom škôl, ktorý vaša organizácia každoročne zostavuje. V školskom prostredí však často vnímame určité nedostatky, ktoré môžu skresľovať jeho vnímanie verejnosťou. Keďže ide o jediný rebríček tohto druhu na Slovensku, má významný vplyv na rozhodovanie žiakov a rodičov pri výbere školy.
Váš rebríček preto nesie veľkú zodpovednosť a veríme, že vám rovnako ako nám záleží na tom, aby čo najlepšie odrážal kvalitu vzdelávania. Radi by sme sa s vami podelili o niekoľko pripomienok a návrhov na jeho zlepšenie.
V prvom rade sa všetci určite zhodneme, že vzdelávanie sa nedá objektívne merať. Samozrejme, chápeme prirodzený dopyt po nástroji, ktorý by rodičom, žiakom alebo širokej verejnosti poskytol prehľad o školách. Veríme, že kvalitne nastavená metodika je na mieste.
Keďže sme bilingválne gymnázium, budeme sa prioritne venovať rebríčku gymnázií a uvádzame len niektoré kľúčové pripomienky:
- Nejednoznačne stanovený cieľ rebríčka
V analýze, štatistike alebo akomkoľvek výskume je kľúčové, aby bol už na začiatku jasne definovaný cieľ. Na konci výstupu, hlavne ak je určený pre verejnosť, by malo byť splnenie tohto cieľa jasne viditeľné.
Cieľom rebríčka by malo byť nielen čo najlepšie (tri kritériá sú nedostačujúce) ohodnotiť danú školu, ale zároveň ukázať rodičom a žiakom, v čom je škola dobrá a v čom má rezervy. Na základe dobre stanovených a zrozumiteľných kritérií sa škola môže neustále zlepšovať; tým by rebríček získal neoceniteľnú pridanú hodnotu, ktorá môže posunúť celý vzdelávací systém na Slovensku správnym smerom. - Obmedzený počet kritérií hodnotenia
Postavenie rebríčka na základe iba troch parametrov – výsledkov maturitnej skúšky, nezamestnanosti absolventov a mimoriadnych výsledkov – neposkytuje komplexný obraz o kvalite školy. - Miešanie rôznych typov gymnázií
Váš rebríček spája osemročné, štvorročné a päťročné gymnáziá do jednej kategórie, napriek tomu, že ide o rôzne typy škôl s odlišnými podmienkami a časovým rámcom na vzdelávanie.
Osemročné gymnáziá majú na prácu so žiakmi viac času, zatiaľ čo štvorročné musia dosiahnuť porovnateľné výsledky v kratšom období. Navyše, niektoré školy ponúkajú viaceré programy súčasne, čo môže ďalej skresľovať výsledky. Odporúčame preto vytvoriť samostatné rebríčky pre jednotlivé typy gymnázií. - Nezamestnanosť absolventov
Gymnáziá pripravujú žiakov primárne na ďalšie štúdium, nie na priame zamestnanie, preto tento ukazovateľ nemusí byť vždy relevantným indikátorom kvality školy.
Rozdiely medzi školami v tomto kritériu bývajú minimálne, no pre rodičov môžu pôsobiť ako zásadné. Napríklad údaj 9,8 oproti 6,3 môže vyzerať ako veľký rozdiel napriek tomu, že v skutočnosti ide len o jedného alebo dvoch absolventov v priebehu niekoľkých rokov.
Namiesto tohto kritéria je pri gymnáziách vhodnejšie uvádzať počet prijatých žiakov na vysoké školy a zahŕňať nielen slovenské, ale aj zahraničné vysoké školy, kam odchádza študovať značná časť žiakov z gymnázií. Napríklad, absolvent predkladá potvrdenie o návšteve vysokej školy v zahraničí na ÚPSVaR SR za účelom uplatnenia prídavku na dieťa. - Hodnotenie úspechov v súťažiach
Aktuálne hodnotíte len prvé tri miesta celoslovenských a medzinárodných kôl predmetových olympiád, čo odráža len veľmi úzku skupinu žiakov.
Vo viacerých predmetových olympiádach môže zo školy postúpiť na okres len jeden žiak, z okresu jeden na kraj a z kraja len jediný na celoštátne kolo. Ak sa teda škola v hodnotení neobjaví, neznamená to, že nemá talentovaných žiakov; znamená to len, že systém súťaží neumožňuje väčšiemu počtu žiakov uspieť.
Navrhujeme preto rozšíriť hodnotenie aj o výsledky na okresnej a krajskej úrovni, kde je vzorka žiakov širšia a výpovedná hodnota vyššia. Údaje je možné získať od NIVAM, organizácie zodpovednej za predmetové súťaže. - Nejasná prezentácia výsledkov a aktuálnosť dát
Rodičia a verejnosť často čítajú rebríček bez hlbšieho skúmania metodiky, a preto môže byť interpretácia výsledkov zavádzajúca.
Navyše sa v hlavnej bodovej grafike objavujú údaje spred niekoľkých rokov (u nás napr. 2018/2019), čo môže vyvolávať dojem, že ide o aktuálne údaje. Navrhujeme, aby v prípade zverejnenia výsledkov boli údaje veľmi jednoducho čitateľné.
Vnímame, že rebríček má potenciál stať sa užitočným nástrojom na podporu kvality vzdelávania. V jeho súčasnej podobe však v učiteľskej obci často vyvoláva skôr frustráciu ako motiváciu.
Radi by sme týmto otvoreným listom iniciovali diskusiu viacerých strán a dúfame, že spoločným dialógom môžeme nájsť riešenia, ktoré zvýšia jeho výpovednú hodnotu.
Veríme, že nám všetkým ide o to isté – zvyšovať kvalitu vzdelávania na Slovensku.
S pozdravom,
učitelia a žiaci Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu v Sučanoch