• Novinky

      • Gratulujeme

      • Aj napriek tomu, že Olympiáda kritického myslenia je pomerne nová súťaž, študenti nášho gymnázia sa do nej zapojili s veľkým zápalom. A dokonca bodovali!
       Barbora Svitková (2.D) vo svojej kategórii vyhrala krajské kolo a Samuel Peterec (2.A) skončil druhý.
       Zároveň nás úspešne reprezentovali v národnom kole a umiestnili sa v prvej desiatke.

       Obom gratulujeme a tešíme sa na ďalšie „kritické“ úspechy.

      • Farewell to Y5

      • 3. september 2018. Deň, ktorý pre Vás, milí naši piataci, znamenal mnoho. Bolo to totiž práve v tento deň, kedy ste prvýkrát prekročili brány našej školy. Zhromaždili ste sa vo vašich kmeňových triedach a okolo seba ste videli nové, neznáme a vystrašené tváre plné očakávaní.​​​​​​​​​​​​​​

       „This place was truly our home and even though we are excited about the future, we will miss it. For some, it might have even been the first time they felt they belonged somewhere.“

       Ukázali ste nám, že pri Vás nie sme cudzincami, a že nám vždy, s úsmevom na tvári, podáte pomocnú ruku. Teraz pred vami stojíme my, v úlohe krstných rodičov a posúvame ďalej to všetko, čo sme od Vás získali.

       “Today, it is time for all of us to wholeheartedly congratulate you: your parents, who have supported your every step, the teachers who held a firm yet caring hand over you during every challenging test, and finally, us, your younger classmates, believing that our paths have not intertwined for the last time.“

       Nikdy by sme nemali dovoliť, aby náš strach alebo očakávania druhých stanovili hranice nášho osudu.

       „We wish you´d stay but that would be like keeping a bird in a cage – it would have everything but still missing something. So, now the door is officially open. Fly ... and let the sky be your limit.“

      • Gratulujeme

      • Srdečne gratulujeme Matejovi Smiieškovi k 3. miestu na krajskom kole matematickej olympiády v kategórií C. 

      • Gratulujeme

      • Dňa 6.6.2023 sa na pôde Gymnázia Viliama Paulínyho-Tótha uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie 26. ročníka literárnej súťaže Paulínyho Turiec.
       Naši žiaci obsadili v druhej kategórií Stredné školy Próza prvé a tretie miesto. 

       1. miesto získal Samuel Peterec z II.A a 3. miesto získala Paulína Stanková z II.B triedy.

       Oceneným žiakom srdečne gratulujeme a prajeme veľa úspechov a inšpirácie v ďalšej tvorbe.

      • Hodžovo Fórum

      • V dňoch 29. a 30. mája sa na našej škole uskutočnilo debatné podujatie Hodžovo Fórum pri príležitosti 19. ročníka Hodžovej eseje. Ako jediný debatný turnaj na Slovensku v angličtine sa tešil vysokej účasti z rôznych škôl. Privítali sme 42 študentov z bratislavských gymnázií, no taktiež aj z Banskej Bystrice, Prešova či Rožňavy. Samozrejme, značnú časť tvorili aj naši žiaci - z Gbasu. Debatu v angličtine si vyskúšali prostredníctvom 4 téz, ktoré sa týkali umelej inteligencie, medziľudských vzťahov, geopolitiky či otázky, ako dôležitá je angličtina.

       Po úspešnom skončení finálovej debaty sme spoznali víťaza. Stal sa ním tím v zložení: Ondrej Štrkolec, Tai Wiesner, Matúš Kovačič.

       Taktiež by sme chceli pogratulovať najlepším rečníkom turnaja, ktorými sa stali:

       1. Matúš Kovačič

       2. Tai Wiesner

       3. Matúš Kopernický

       Ďakujeme organizátorom za hladký priebeh podujatia a tešíme sa na ďalšie ročníky:)

      • Tretiu pozvánku na volejbalový turnaj v školskom roku 2022/2023 sme opäť premenili na víťazstvo.

      • Volejbalové družstvo dievčat premenilo na víťazstvo aj tretiu pozvánku na volejbalový turnaj, ktorú naša škola dostala v aktuálnom školskom roku. Družstvo zložené zo žiačok prvého ročníka po dramatickom priebehu každého setu, zvíťazilo vo všetkých zápasoch na výborne zorganizovanom Strečnianskom volejbalovom pohári dievčat.

       Dievčatám ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy.

      • Stretnutie absolventov po 25-tich rokoch

      • Necelá štyridsiatka bývalých žiakov našej školy, ktorí ukončili štúdium v roku 1998, vtedy to
       boli 2 triedy „Basgáčov“, sa v sobotu 27. 5. 2023 opäť stretla v priestoroch svojho gymnázia.
       Jednoznačným bonusom práce triedneho učiteľa je práve takáto príležitosť byť svedkom
       úspechov svojich žiakov, ktorí sú dnes rozletení vo svete, ich radostí, ale už aj rodičovských
       starostí, počúvať známe aj po rokoch odhalené historky zo školských lavíc a tešiť sa zo
       spoločných spomienok.

       Vidíme sa znovu po piatich rokoch!

       Beáta Makovická, triedna učiteľka v rokoch 1993 - 1998

      • UK trip

      • Po rokoch pandemických opatrení a zákazov vycestovať sa GBAS vrátil k predtým tradičnej exkurzii – UK tripu“. Žiaci prvého ročníka cestovali na jazykovo-spoznávaciu exkurziu do Veľkej Británie. Okrem krás mesta Barnstaple, ktoré sa im stalo prechodným domovom na takmer dva týždne, si žiaci otestovali aj svoje znalosti jazyka v hosťujúcich rodinách. Počas vyučovania v jazykovej škole, výletov do prírodných rezervácií, okolitých miest i dediniek zažili neopakovateľné momenty, na ktoré nikdy nezabudnú. Zlatým klincom celej exkurzie a odmenou za aktívne štúdium bola návšteva Disneylandu v Paríži.
       Veríme, že spoznanie nových kultúr a zdokonalenie sa v anglickom jazyku pomôžu k ich ďalšiemu rozvoju.

      • Gratulujeme

      • Srdečne gratulujeme Karin Bugajovej k 1. miestu v regionálnom kole celoštátnej vedomostnej súťaže "Čo vieš o hviezdach?".

      • Gratulujeme k úspechu na Biblickej olympiáde!

      • Trojčlenné družstvo pozostávajúce z chlapčenského tria nás opäť kvalitne reprezentovalo na súťaži Biblická olympiáda, ktorá prebehla 25.4.2023 na úrovni diecézneho (krajského) kola. Samuel Peterec, Branislav JuhásMarek Serva najskôr na základe najlepších výsledkov školského kola vytvorili trojčlenné družstvo a v dekanátnom kole súťaže sa umiestnili na 1. mieste.
       Následne v diecéznom kole v silnej konkurencii  a už len vo dvojici  obsadili vynikajúce 2. miesto.

       K úspechom im srdečne gratulujeme!

      • Maj, máj, máj, zelený...

      • Slovenským zvykom už od stredoveku bolo, že chlapci, ktorým sa páčilo nejaké dievča, stavali pred dom svojej vyvolenej strom ozdobený pestrofarebnými stuhami a papierikmi – máj. Strom musel byť naozaj pekný, symetrický a pekne ozdobený.

       Táto tradícia sa ujala aj u nás na škole a chlapci - mladí muži postavili i tento rok s p.učiteľom Bartošom všetkým dievčatám takýto krásny máj.
       Ďakujeme. 

      • Gratulujeme

      • Srdečne gratulujeme Alenke Bálintovej, Ninke Kučerovej, Tomášovi Mandáčkovi a Martinovi Mentelovi k 1.miestu na jarnom kole súťaže GVOBOJ.

      • Gratulujeme

      • Srdečne gratulujeme Matejovi Ľachkému k 3.miestu na krajskom kole matematickej olympiády v kategórii Z9.

      • KARIS ocenený bronzovým Štúrovým perom 2023

      • Na 29. ročníku celoslovenskej novinárskej súťaže stredoškolákov a vysokoškolákov Štúrovo pero 2023, ktorá sa tento rok prvýkrát konala pod záštitou RTVS, získal náš školský časopis KARIS 3. miesto v silnej konkurencii 51 stredoškolských časopisov z celého Slovenska.

       Na vyhodnotení súťaže KARIS zastupovali členky redakcie z 3. ročníka Katarína Janšová a Kristína Janíková, ktorým cenu osobne odovzdal dočasne poverený minister školstva Ján Horecký.

       Gratulujeme šéfredaktorke Karolíne Gregorovej a celej redakcii za veľmi úspešný rok a všetkým čitateľom KARISu ďakujeme za priazeň!

       Redakcia školského časopisu KARIS

       ======

       KARIS awarded bronze at Štúrovo pero 2023

       Our school magazine KARIS has been awarded the bronze prize at the 29th Štúrovo pero 2023 journalism awards for secondary-school and university students, against tough competition from 50 other secondary school magazines. This year the awards took place for the first time under the auspices of the RTVS network.

       KARIS was represented by two Year 3 editorial staff members Katarína Janšová and Kristína Janíková, who received the award from the temporarily in-charge Slovak Education Minister Ján Horecký.

       Congratulations to the editor in chief Karolína Gregorová and the whole KARIS staff, and thanks to all our readers for your support!

       KARIS – The School Magazine editorial board

      • Návšteva pani prezidentky Zuzany Čaputovej

      • 25. apríla 2023 navštívila naše gymnázium pani prezidentka Zuzana Čaputová. V uvoľnenej diskusii so žiakmi sa preberali témy, ako je mentálne zdravie, domáce násilie či samotné kompetencie prezidenta Slovenskej republiky. Rozoberala sa však aj pre Slovensko, ale hlavne pre bilingválne gymnázium relevantná téma - odchod študentov do zahraničia a ako motivovať mladých Slovákov, aby sa po ukončení štúdia vrátili naspäť na Slovensko.

      • Kováčova Bystrica

      • Aj tento rok sme sa zapojili do celoslovenskej súťaže vo vlastnej literárnej tvorbe Kováčova Bystrica.
       Odbornou porotou bola ocenená  aj literárna práca našej žiačky.
       Získala 3.miesto v III. vekovej kategórii vo vlastnej literárnej tvorbe Katarína Janšová.

       Blahoželáme a tešíme sa na ďalšiu tvorbu.

      • Veľkonočné úspechy reprezentačných družstiev BGMH v basketbale a volejbale.

      • Basketbalové družstvá reprezentovali našu školu a región Turiec v krajských majstrovstvách stredných škôl. Chlapcom tesne ušiel postup na majstrovstvá SR, keď nestačili iba na víťaza regiónu Liptov, dievčatá skončili tretie po prehrách s víťazkami regiónov Liptov a Orava.

       Pekný úspech po náročnom období bez turnajov dosiahli volejbalistky, ktoré zvíťazili na 22.ročníku Memoriálu René Lissnika žiačok regiónu Turiec vo volejbale stredných škôl, ktorý organizovala obchodná akadémia v Martine.

       Ďakujeme za výbornú reprezentáciu.

      • Gratulujeme

      • Naši debatéri nezaháľali a doteraz si z regionálnych a celoslovenských súťaží priniesli tieto ocenenia:

       1. celoslovenský turnaj:

       • tímové umiestnenia:
        • 1. miesto: SUČLEAF (Branislav Juhás, Barbora Svitková)
        • 3. miesto: Zlo, smútok a smrť (Samuel Michlík, Samuel Remenár, Tai Wiesner)
       • rečnícke umiestnenia: 
        • 1. miesto: Samuel Remenár

       1. stredoslovenský regionálny turnaj:

       • tímové umiestnenia:
        • 2. miesto: SUČ5 (Karolína Gregorová, Lea Hlinová, Jakub Pekar)
        • 3. miesto: SUČ3 (Samuel Remenár, Tai Wiesner, Andrej Šušol)
       • rečnícke umiestnenia:
        • 1. miesto: Samuel Michlík
        • 2. miesto: Samuel Remenár
        • 3. miesto: Tai Wiesner

       2. stredoslovenský regionálny turnaj:

       • tímové umiestnenia:
        • 1. miesto: SUČ3 (Samuel Remenár, Tai Wiesner, Andrej Šušol)
        • 2. miesto: SUČ2 (Tatiana Migová, Alica Cimráková, Samuel Michlík)
       • rečnícke umiestnenia:
        • 1. miesto: Samuel Remenár
        • 2. miesto: Tai Wiesner
        • 3. miesto: Tatiana Migová

       2. západoslovenský regionálny turnaj:

       • tímové umiestnenia:
        • 1. miesto: SUČLEAF (Branislav Juhás, Barbora Svitková)

       3. západoslovenský regionálny turnaj:

       • tímové umiestnenia:
        • 2. miesto: SUČLEAF (Branislav Juhás, Barbora Svitková)
       • rečnícke umiestnenia:
        • 2. miesto: Branislav Juhás

       Do širšieho výberu slovenského národného debatného tímu sa prebojoval Samuel Michlík.

       Všetkým srdečne gratulujeme!