Menu

Navigácia

 • Rok slovenského divadla a naša škola


  Rok 2020 sa nesie v znamení storočnice vzniku Slovenského národného divadla.


  Tento druh umenia je nám blízky, a tak s pravidelnosťou spoločne, ale aj individuálne vyhľadávame zaujímavé tituly nielen v martinskom Slovenskom komornom divadle, ale navštevujeme aj iné divadlá na Slovensku.

  Tentoraz sme si my - štvrtáci a piataci vybrali predstavenie dramatizácie románu Georgea Orwella 1984. Režisér Rastislav Ballek pripravil s martinským súborom silné, náročné a stále aktuálne spracovanie tohto kultového románu anglického spisovateľa. V inscenácii rezonovali vážne myšlienky: manipulácia ľudí, totalitarizmus, vymývanie mozgov, dezinformácie, nenávisť... Čítať román, ale zároveň vidieť aj jeho inscenačnú podobu – to je cesta k silnému zážitku umocnenom v divadle výbornými hereckými výkonmi a inscenačnými nápadmi. To je spôsob, ako nezatvárať oči pred spoločenským dianím ani v demokratických systémoch.
  A tento mesiac sme neboli naposledy v divadle. Chystáme sa do Bratislavy na Sofoklovu Antigonu v Slovenskom národnom divadle.

 • Otvárali sme ples

  Naši tanečníci mali znova možnosť otvárať každoročný sučiansky obecný ples. Na pôde Robotníckeho domu v Sučanoch sa 15.2.2020 predstavili  s choreografiou viedenského valčíka v dobových kostýmoch. Valčík bol krásnym otvorením veľmi vydareného plesu a po vystúpení mali tanečníci možnosť prehodiť aj zopár slov s moderátorom plesu, pánom Danielom Heribanom. Ďakujeme za pozvanie!

 • Gratulujeme

  Nemeckýn jazyk, lyžovanie i filozofická olympiáda

  Rudolf Antálek sa stal víťazom celoslovenského kola filozofickej olympiády a postupuje do medzinárodného kola v Lisabone. Zároveň  Peter Banáš skončil na 3. mieste a je teda druhým náhradníkom medzinárodného kola. Gratulujeme a držíme palce. 

 • EKONOMICKÁ OLYMPIÁDA - krajské kolo

  V piatok 7.2. sa na Žilinskej univerzite uskutočnilo krajské kolo Ekonomickej olympiády a naši študenti na ňom ani tento rok nechýbali. Okrem písania testov s otvorenými otázkami z ekonómie a financií bolo niekoľko našich žiakov ocenených za úspechy v školských kolách, menovite Miriama Sokoláková za 1. miesto, Samuel Mihalčík za 2. miesto a Dario Mikuš za 3. najvyššie skóre v teste školského kola. Popri individuálnych úspechoch bola naša škola ocenená tromi učebnicami Ekonómia v 31 hodinách za najlepší priemerný výsledok v kraji. Okrem súťažiacich nás zastupoval aj Šimon Pekar v organizačnom tíme. Výsledky a postupujúci do celoslovenského kola budú zverejnení v priebehu marca. Všetkým zúčastneným blahoželáme a držíme palce v ďalšom priebehu súťaže!

 • Lyžiarsky a snowboardingový kurz 2020

  Aj napriek tomu, že tohtoročná zima je skúpa  na sneh, stredisko  Roháče-Spálená nám  doprialo luxus prašanu  a žiaci mohli  pod vedením inštruktorov  spoznávať a  zlepšovať svoje lyžiarske a snowboardové zručnosti na kilometroch zjazdoviek. Počas piatich dní  sme slniečko síce nevideli, ale  drsné horské podmienky v podobe  fujavice, sneženia i mrznúceho dažda sme statočne zvládli .

 • Gratulujeme

 • Pomáhame....


  Dňa 23.12. 2019, len jeden deň pred štedrým večerom, sme obdarovali matky s deťmi v núdzi v sociálnom zariadení Lúč. Toto centrum je veľmi atypické od iných práve tým, že ponúka celoročnú dennú starostlivosť hendikepovaným a týraným matkám s deťmi, ktoré vyžadujú neustálu asistenciu pri každodennej starostlivosti a výchove detí. Vedie ich k zodpovednosti, poriadku a pripravuje ich na potenciálny život mimo sociálneho zariadenia.
  Osobne sme sa rozprávali s riaditeľkou centra Z. Žákovou. Veľmi pani Zuzanu obdivujeme, za prácu, ktorú pre týchto ľudí denno-denne s tímom spolupracovníkov vykonáva. Potvrdila nám, že Vianoce bývajú najsmutnejším obdobím v sociálnom zariadení, keďže deti si pod stromčekom často nič nenájdu, a to zhoršuje psychický stav matiek ešte viac. No vďaka koláčom od cukrárne Monarch a zbierke jej zamestnancov (oblečenie, knihy a hračky), hračkám, nálepkám, zápisníkom od hračkárstva Bubliboom a v neposlednom rade aj vďaka nádherným ružiam od kvetinárstva Victor boli tieto Vianoce pre matky s deťmi krajšie a radostnejšie.
  Do centra sme prišli nabalení, plní radosti z obdarovania a zobrali sme i svojich mladších súrodencov. Chceli sme im ukázať, aké životné situácie život prináša. Rozprávali sme sa o tom, že všetci si zaslúžime rovnaký prístup a príležitosť žiť dobrý život. O čom inom sú Vianoce, keď nie o pomoci si navzájom? Zážitky z poznania tohto zariadenia a ľudí v ňom sa naozaj vyplatili a zarezonovali v nás na veľmi dlhú dobu.

  Winklerová M., Jambrichová A., Pavelka M.

  Ďakujeme menovaným žiakom za úžasný  čin a prejav empatie.

 • PF 2020

  Milí  priatelia,

  aj  počas týchto Vianoc budú padať hviezdy.  Môžete si priať čo len chcete. Aj keby ste žiadnu hviezdu padať nevideli, je len na Vás aké ciele si stanovíte a čo pre ich dosiahnutie urobíte.

  My Vám želáme príjemné prežitie sviatkov a všetko najlepšie do nového roku 2020, veľa zdravia, šťastia, úspechov, správnu cestu   a každému aspoň jednu  hviezdičku.

  Toto všetko a omnoho viac Vám  praje rodina žiakov, zamestnancov a rodičov BGMH

 • Gbasácke nemčinárske potulky

   

  Ešte na jeseň nás naše túlavé nemčinárske kroky zaviedli do Bratislavy. Najskôr sme sa vybrali do Goetheho Inštitútu, kde sme si pozreli virtuálnu výstavu VR Bauhaus venovanú 100. výročiu architektonického slohu Bauhaus, ktorý sa pre svoj strohý dizajn, jednoduchosť a efektívnosť aj dnes teší veľkej obľube a uznaniu. Exkluzívne (pôvodne mal byť už v Prahe) sme ešte dostali možnosť pozrieť si k nemu aj krátky dokumentárny film v angličtine a nemčine, v ktorom sme sa viac dozvedeli o tomto medzinárodnom kultúrnom fenoméne, symbole funkcionalizmu v dizajne a architektúre a najvýznamnejšej umeleckej škole na svete.

  Potom sme navštívili výstavy Laca Terena a Arnolda Petra Weisza Kubínčana – Umelcova (ťažká) batožina v Slovenskej národnej galérii v Bratislave. Silný príbeh a neľahký osud Arnolda Petra Weisza Kubínčana v nás mimoriadne zarezonoval a prinútil nás zamyslieť sa nad jeho stále aktuálnym odkazom.

  Ďalším cieľom nášho nemčinárskeho putovania bola Banská Bystrica. Po prehliadke historického centra sme si v Galérii Dominika Skuteckého  popri obdivovaní malieb tohto umelca precvičili rôznymi formami zážitkového učenia aj svoje nemecké jazykové zručnosti.  Ako milovníkov funkcionalizmu nás zaujala aj výstava maliarovho syna, úspešného architekta prvej polovice 20. storočia, Alexandra Skuteckého, ktorý tragicky zahynul počas SNP. Pred budovou galérie, vily Dominika Skuteckého, sme si všimli takzvané „Stolpersteine“ - spomienkové kamene na pamiatku obetí nacizmu. Cestou domov sme mysleli na citát z Auschwitzu od Georga Santayanu: „The one who does not remember history is bound to live throuh it again“...

   

 • Gbasácke adventné putovanie juhozápadným Poľskom

  Wroclaw, Vroclav, Breslau, Vratislav - štyri názvy v rôznych jazykoch jedného z najstarších poľských
  miest, historického hlavného mesta Sliezka a štvrtého najväčšieho poľského mesta. Mesta
  s prívlastkom poľské Benátky. Pri prechádzke krásnym stredovekým centrom s gotickými kostolmi
  a nádhernou radnicou sa nám ani nechce veriť, že na konci 2. svetovej vojny ležalo 70 percent mesta
  v troskách. Hľadáme symbol mesta a protikomunistického odporu - trpazlíkov. Lezú po lampách,
  oddychujú na lavičke, hrajú na hudobných nástrojoch... Po prvej dvadsiatke ich už prestávame počítať
  a ponoríme sa radšej do rozprávkovej atmosféry malebných vianočných trhov, ktoré patria
  k najkrajším, aké sme doteraz zažili.
  Unavení po dlhom putovaní a spoznávaní odchádzame do hotela, aby sme na druhých deň po
  výdatnom spánku a chutných raňajkách pokračovali prehliadkou dreveného Kostola mieru zo 17.
  storočia v neďalekej Swidnici. Do tejto najväčšej hrázdenej stavby Európy, zapísanej do zoznamu
  svetového dedičstva UNESCO, ktorá nás vo vnútri prekvapila bohatou barokovou výzdobou, sa zmestí
  až 7000 ľudí.
  Domov sa vraciame plní dojmov a množstva zážitkov.

 • Návšteva Europarlamentu v Bruseli

  Začiatkom decembra sa naši tretiaci Filip KužmaJakub Kašjak zúčastnili exkurzie do Europarlamentu. Spolu s ostatnými študentmi z najlepších škôl na Slovensku sa oboznámili s prácou europoslancov, pozreli si naživo diskusiu v parlamente, ale i aktívne debatovali s jedným so zástupcov Slovenska Eugenom Jurzycom.

 • Mikuláš

  Vraj sme boli všetci dobrí a zaslúžili  sme  sladkú odmenu. Poniektorím sa však ušlo  aj kúsok uhlia.

  Želáme všetkým priaznivcom školy  príjemný adventný čas.

 • SCIENCE SLAM

  Zaujímavá prednáška spojená s diskusiou o popularizácii vedy. Odborníci z rôznych oblastí  majú za cieľ nielen informovať,   ale najmä  ukázať vedu v inom svetle a  pobavit. 

  Ďakujeme  predstaviteľom Masarykovej univerzity  za túto  príležitosť rozšíriť si naše obzory a získať iný uhol pohľadu.

 • Tvorivé písanie

  Tvorivé písanie prináša ovocie v podobe ocenení aj mimo nášho okresu, blahoželáme dievčatám!

 • Mediálna exkurzia do Bratislavy

  Dňa 29.11. sa pani učiteľka Ďaďová a žiaci 5. ročníka navštevujúci predmet Mediálna komunikácia zúčastnili exkurzie do Bratislavy, ktorej cieľom bola návšteva Denníka N. Tu ich oboznámili s jeho vznikom, postupným vývojom, terajšími cieľmi a dôležitými míľnikmi šéfredaktor Matúš Kostolný i Vladimír Šnidl. Následne navštívili priestory TV Markíza, kde ich Michal Kovačič previedol procesom tvorby, obsahom a súčasnou situáciou v rámci jeho relácie Na telo.
                                                                                                  Tomáš Buchel

 • ŠACH - krajské kolo

  Gratulujeme  Sofii Anne Cíbikovej k 1.  miestu na krajskom kole školských majstrovstiev v zrýchlenom šachu a  želáme veľa úspechov v kole celoslovenskom

 • Červené stužky – kampaň boja proti AIDS

  Trinásty ročník celoslovenskej kampane Červené stužky, do ktorého sa naša škola pravidelne zapája viacerými aktivitami, je na konci, a preto je čas bilancovať.   

  Aj v tomto školskom roku sme pripravili v priestoroch školy florbalový turnaj spojený s aktivitou Športom pre Červené stužky, ktorý bol rozdelený do dvoch dní – 19. a 20. 11. 2019.   Záujem súťažiť prejavilo v neskorých poobedných a večerných hodinách mimo vyučovania až 36 žiakov,  ktorí boli rozdelení do piatich tímov podľa jednotlivých ročníkov. Veľkú bojovnosť ukázali najmä druháci, ale víťazstvo  o putovný pohár nakoniec patrilo najstarším piatakom.

  Ďalšia aktivita súvisela s vytvorením Živej Červenej stužky 29. 11. 2019. Od fotenia nás neodradilo ani nepriaznivé počasie, aj preto sme akciu presunuli z priestorov školskej záhrady do telocvične. Do červených farieb sa oblieklo viac ako 50 žiakov, a to nám chýbali v škole žiaci prvého ročníka a poniektorí to nestihli L!

  Vyvrcholenie kampane sme si pripomenuli pripínaním červených stužiek s možnosťou vyplniť kvíz zameraný na otázky súvisiace s chorobou AIDS  a s informáciami o kampani.

  Na základe podporených aktivít môžeme konštatovať, že trinásty ročník kampane Červené stužky považujeme za úspešný a chceme  v aktivitách podobného druhu  pokračovať aj v ďalšom ročníku. Už teraz sa na to veľmi tešíme, pretože je to pre všetkých zainteresovaných veľmi povzbudivá a milá skúsenosť!

  Všetkým zúčastneným a podporovateľom kampane patrí veľké  ĎAKUJEM!

  Daniela Mičáňová

 • Významné ocenenie

  Pri príležitosti  Dňa študentov bol  Šimon  Pekar ocenený Pamätným  listom sv. Gorazda, ktorý udeľuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR ako najvyššie rezortné ocenenie pre žiakov a študentov. Gratulujeme!

 • International Model European Parliament

  Filip Kužma sa v  dňoch 9.-16.11. zúčastnil ako Vedúci slovenskej delegácie na Päťdesiatom Medzinárodnom zasadnutí Modelového Európskeho Parlamentu. Slovenská republika obsadila prvé miesto spomedzi 30 delegácií a Filip bol ako jeden z najlepších delegátov v jeho výbore navrhnutý na Prezidenta výboru pre nasledujúcu konferenciu.

  Gratulujeme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy!

   

   

   

 • Plavecký kurz

  Ešte ubehol len týždeň od imatrikulácie prvákov a už plávajú ako ryby vo vode. Posledný  novembrový týždeň absolvujú plavecký výcvik pod vedením  odborných inštriktorov na plavárni v Žiline.

strana:

Novinky

Kontakt

 • Bilingválne gymnázium Milana Hodžu
  Komenského 215
  038 52 Sučany
 • +421911348424 - sekretariát školy
  +421 43 4 293 474 - pevná linka

Fotogaléria