• Novinky

      • Žiacka školská Rada sa vzdeláva

      • Členovia našej Žiackej školskej rady sa neustále snažia rozvíjať a vzdelávať, a preto sa za posledné obdobie zúčastnili dvoch takýchto podujatí. Prvým bolo Školenie pre začínajúcich členov ŽŠR, ktorého sa zúčastnil žiak prvého ročníka, Lukáš Sabo a druhým bola prednáška pani Mirky Gúčikovej o prezentačných schopnostiach „Vystupuj a rozprávaj s istotouorganizovaná predsedníčkou ŽŠR Dominikou Kovačovičovou na Úrade Žilinského samostrávneho kraja. Členovia Natália Michalcová, Lukáš Sabo a Samuel Mihalčík si z prednášky odniesli nové a zaujímavé poznatky o tom, ako povýšiť svoje verejné prejavy a prezentácie na vyššiu úroveň. Veríme, že takéto vzdelávania neboli v tomto roku posledné. 

      • Sárova Bystrica

      • Sárova Bystrica je celoslovenská postupová súťaž mladých moderátorov, ktorá sa realizuje v troch základných kolách – regionálne, krajské a celoslovenské. Súťaž vytvára priestor na vlastnú prezentáciu zameranú na moderátorské a hlásateľské schopnosti.

        

       Regionálne kolo pre turčiansky región sa uskutočnilo 11. októbra 2018 v Turčianskej knižnici v Martine. Zúčastnili sa ho i naši žiaci. Jakub Dobeš, Juraj Šuňal, Jozef Musil a Michal Kvaššay predviedli svoje moderátorske a hlásateľské zručnosti v štyroch disciplínach: čítanie spravodajského textu, interpretácia reklamného textu, moderovanie bloku vlastnej relácie a rozhovor so zaujímavým hosťom.

       Súťaž má dve kategórie. Víťazom I. kategórie (od 15 do 18 rokov) s priamym postupom do krajského kola sa stal Juraj Šuňal a tretie miesto si  vybojoval Jozef Musil.

       Víťazom II. kategórie (od 18 do 25 rokov) s priamym postupom do krajského kola sa stal  Michal Kvaššay.

       Blahoželáme.

      • Kurz ochrany života a zdravia - 3.r.

      • Počas dní 17. 9 – 19. 9. 2018 sa 87 žiakov 3. ročníka zúčastnilo kurzu ochrany života a zdravia

       v krásnom hornooravskom prostredí priamo pod Babou horou, v stredisku chaty Slaná voda. Prvý deň kurz pozostával z vyučovacieho dňa, kde sa žiaci učili strieľať zo vzduchovky, spoznávali okolitú flóru, preverovali si schopnosti v oblasti dopravnej výchovy, učili sa správne poskytnúť prvú pomoc zraneným a vytvoriť provizórne pomôcky na ich transport a spoznávali aj pravidlá menej známej hry frisbee.

       Druhý vyučovací deň bol zameraný na výstup na hraničný a zároveň najsevernejší bod Slovenska, a to priamo na klenot Oravských Beskýd - Babiu horu. Čaro výstupu znásobilo teplé slnečné počasie, ktoré umožňovalo výhľady na vzdialené Západné Tatry, Choč i Malú Fatru.Tretí deň zavŕšila návšteva aquaparku v Oraviciach, kde si žiaci okrem zdokonaľovania plaveckej techniky mohli užiť aj relax po predchádzajúcom náročnom dni.

       Aj keď pobyt sprevádzaloi nejaké tie chybičky, všetko sa dalo zvládnuť bez väčších problémov. Užitočne strávené dni v mimoškolských priestoroch teda mali svoje opodstatnenie a pevne veríme, že si každý účastník odniesol okrem vedomostí aj pekné zážitky.

      • Adaptačný program pre 1. roč.

      • Adaptačný týždeň pre našich prvákov je za nami. Žiaci prvého ročníka sa v dňoch 4. - 7. 9. 2018 zúčastnili rôznych aktivít a výletov, ktoré prispeli k lepšiemu spoznaniu školy, okolia a seba navzájom. Spoznávali sme spolu obec Sučany, za kultúrou sme sa vybrali do Martina, za históriou do Strečna.

       Prváci sa ďalej oboznámili s budovou školy, jej zákutiami a vypočuli si niekoľko odborných prednášok. Starší žiaci im porozprávali o živote v škole, školských akciách, aktivitách a krúžkoch. Strávili sme spolu štyri pekné dni, počasie nám tiež prialo, žiaci sa navzájom spoznali, vznikli nové kamarátstva. 

        

       Želáme všetkým pvákom úspešné a pohodové štúdium na našej škole.

      • Otvárame nový školský rok 2018/2019

      •  

       Srdečne vítame nových žiakov i učiteľov.

       Ďakujeme  p. Makovickej a p. Paulíkovi za ich  predchádzajúcu aktívnu prácu.

       Celému kolektívu žiakov i zamestnancom želáme veľa energie, študijných, pracovných i osobných úspechov.

        

      • Ústna maturita - 4.ročník

      • Tak je to tu - dnes  sa zazelenali  stoly v našich triedach a žiaci  po slávnostnom  otvorení maturitných skúšok prezentujú  svoje vedomosti nadobudnuté počas  štyroch rokov štúdia  z predmetov slovenský jazyk a literatúra a  anglický jazyk a literatúra pred maturitnými komisiami.  

       Želáme maturantom veľa šťastia a  pohodu pri odpovediach.

       Gratulujeme maturantom  k úspešnému  absolvovaniu maturitných skúšok zo SJL a AJL.

      • Aplikovaná ekonómia -projekt Ja Slovensko

      • Opäť v rámci programu JA Slovensko sa naša študentka Rebeka Reiselová mohla 31. mája 2018zúčastniť workshop-u  Dni kariéry - CAREER DAY v AT&T.

       Zamestnanci spoločnosti AT&T sa  venovali stredoškolákom a pomáhali im nájsť tú správnu cestu k úspešnej kariére

       Dňa 20.júna 2018 päť našich študentiek vďaka programu JA Slovensko - Aplikovaná ekonómia, tieňovalo pracovný deň zamestnancov IBM 

       Priamo zo stoličky manažéra tak zažili biznis deň v praxi.  Ako môžete vidieť, bol to veľmi zaujímavý deň a naplnil očakávanie našich študentiek.  Dúfam, že informácie, ktoré získali, im pomôžu pri ich ďalšom rozvoji.

      • Vyhlásenie víťazov celoslovenskej súťaže Hodžova esej

      • Vyhodnotenie 14. ročníka literárnej súťaže Hodžova esej 2018

       1.miesto          Aneta Uherčíková    (Bilingválne gymnázium Milana Hodžu, Sučany)

                               Veronika Paulovičová (Gymnázium bilingválne, Žilina)

       3.miesto          Karolína Kollárová  (Gymnázium, Bratislava)

       cena starostu obce Sučany   - Dagmar Budd (Gymnázium V. B. Nedožerského, Prievidza)

       cena riaditeľa Ústavu politických vied SAV v Bratislave-Lukáš Melicher (Gymnázium, Turzovka)

       cena mesta Martin - Tomáš Košárek (Bilingválne gymnázium Milana Hodžu, Sučany)

        

       Všetkým oceneným gratulujeme.

      • Prvá premiéra

      • Po roku fungovania nášho dramatického krúžku sme 13. 06. 2018 zažili prvú spoločnú premiéru. Po tom, ako sme sa naučili základy hereckého prejavu, scénického pohybu a tanca, začali sme pracovať na diele, ktorým by sme sa predviedli verejnosti. Hra Astát je výsledkom ročného spoločného vymýšľania, písania, nacvičovania, skorého vstávania na nulté a dlhých poobedných nácvikoch v škole, režisérskeho kričania, stresu a únavy. Ale v konečnom dôsledku nám to všetkým stálo za to. Napriek očakávaným, ale aj tak nepríjemným technickým komplikáciam, vystúpenie pred početným publikom dopadlo úspešne, herci si mohli vychutnať standing ovation, diváci zas pripravenú recepciu. Ďakujeme všetkým, ktorí nás prišli podporiť a tešíme sa na Vás na ďalších podobných akciach. A ak ste premiéru Astátu náhodou zmeškali, tak neváhajte prísť na reprízu, ktorá je plánovaná na jeseň.  

      • Fyzika v Tricklandii

      • Nadšenci fyzikálnej a fyzickej aktivity sa rozhodli koniec školského roka osláviť výletom. Išli objavovať krásy Slovenska. Ich kondičku preverili Hrebienok a Štrbské pleso a ich oči pobláznili optické klamy v Tricklandii. Aj napriek nepriazni počasia si odniesli skvelé zážitky a originálne fotky, ktoré im môžu všetci závidieť.

      • Frisbee

      • V piatok 8.6.2018 sa uskutočnili Majstrovstvá Slovenska v Ultimate Frisbee pre stredné školy kde náš tím obsadil výborne 5 miesto.

      • Debatný klub

      • Debatný klub Sučany ukončil jednu z najúspešnejších sezón svojej existencie víťazstvom Slovenskej Debatnej Ligy. Po 6. rokoch pohár do školy priniesol tím v zložení (Martin Repka, Andrej  Rybár a Sabína Kvasnicová) V základných turnajoch sa klubu darilo v stredoslovenskom aj západoslovenskom regiónone.

       V súťaži tímov sme pozbierali 4-krát 1. miesto, 6-krát 2. miesto a 3-krát 3. miesto a v top 10 rečníkov sme boli 41-krát.

       Gratulujeme a ďakujeme za  skvelú reprezentáciu školy.

      • Absolventi 2017/18

      • ...včera ešte naši žiaci, dnes už absolventi...   Gratulujeme k úspešnému ukončeniu štúdia a želáme  zdarné  pokračovanie na VŠ alebo v  pracovnom a  osobnom   živote. Jedna etapa sa končí, ďalsia začína,.. aj tak vždy budete NAŠI.

      • Návšteva v prezidentskom paláci

      • Miška Knošková, žiačka 4tého ročníka, bola v rámci finálovej delegácie Olympiády ľudských práv dňa 10.05. 2018 oficiálne prijatá u pána prezidenta Andreja Kisku.Vieme, že za jej úspechom sa skrýva množstvo dobrovoľníckej  práce,  projektov a kretívnej práce. Želáme jej  veľa  elánu, pozitívneho myslenia i ďalších úspechov. Gratulujeme!!!

      • Ústna maturitná skúška v plnom prúde

      • V pondelok začala    ústna časť maturitnej  skúšky. Je to záverečná  bodka  po  niekoľkých kolách, ktoré  začali už vo štvrtom  ročníku externými skúškami z  anglického a  slovenského jazyka, potom  internými  písomnými mat. skúškami, na konci ústnymi  skúškami.  Maratón pokračoval aj v piatom  ročníku pri  volitelných predmetoch. Všetkým maturantom želáme veľa šťastia pri výbere otázok a  dobrý pocit   z  predvedenia svojich  vedomostí.   GOOD LUCK !