Dni Milana Hodžu 2013
Tlačová správa
Miesto konania: Bratislava, Martin a Sučany Termín: 25. jún – 30. jún 2013
Milan Hodža – politik, ktorý občanov spája
Dni Milana Hodžu 2013 sú v poradí deviatym ročníkom vedeckého, vzdelávacieho a kultúrneho podujatia, ktoré sa od roku 2005 každoročne uskutočňuje pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky. Zameriava sa na rozličné vekové kategórie a skupiny obyvateľstva Slovenska.
Literárna súťaž Hodžov novinový článok je určená pre žiakov základných škôl, Hodžova esej pre študentov gymnázií a stredných škôl. Vedecká konferencia o osobnostiach slovenskej politiky v gescii Ústavu politických vied SAV a Slovenskej národnej knižnice v Martine oslovuje odbornú i laickú verejnosť. Pietnou spomienkou na Národnom cintoríne v Martine si účastníci uctia pamiatku Milana Hodžu – významného slovenského politika a československého štátnika. Stretnutie seniorov Turca je spojené s besedou o slovenských politikoch. Sučianske slávnosti predstavujú dôstojný rámec pre udelenie Ceny Milana Hodžu za vedeckú činnosť a Čestnej ceny Milana Hodžu za propagáciu Milana Hodžu a Slovenska v zahraničí. Slávnostné služby Božie v evanjelickom a. v. kostole Sučanoch sú zavŕšením podujatia.
Vedecké konferencie o osobnostiach slovenskej politiky, ktoré sa pravidelne konajú na pôde Slovenskej národnej knižnice v Martine, tvoria odbornú zložku programu Dní Milana Hodžu. Počas prvých troch ročníkov boli venované práve Milanovi Hodžovi. Od roku 2008 sa konferencie sústreďujú na osobnosti, ktoré pôsobili spolu Milanom Hodžom v slovenskej a československej politike. Ich cieľom je poskytnúť odborníkom aj verejnosti súbor znalostí o ich politickom myslení a konaní v dobových súvislostiach. Od roku 2008 si účastníci konferencií takto pripomenuli život a dielo Martina Rázusa, Ferdinanda Jurigu, Ivana Dérera, Vavra Šrobára a Antona Štefánka. V rámci deviateho ročníka Dní Milana Hodžu – Osobnosti slovenskej politiky sa v dňoch 27. – 28. júna 2013 uskutoční v Slovenskej národnej knižnici v Martine vedecká konferencia s medzinárodnou účasťou na tému Dr. Pavol Blaho a formovanie slovenskej politiky. Do jej programu organizátori zaradili viac ako tridsať príspevkov od slovenských a českých historikov, politológov, filozofov, sociológov a ďalších spoločenskovedných pracovníkov. Konferencia sa koná aj pod záštitou ministra školstva, vedy výskumu a športu SR.
MUDr. Pavol Blaho (1867-1927)
Lekár, publicista, politik, propagátor drobnej národnouvedomovacej, hospodárskej a kultúrnej práce na Slovensku. Narodil sa v Skalici v rodine bohatého roľníka. Študoval na lekárskej fakulte vo Viedni, kde patril medzi najagilnejších funkcionárov viedenských slovenských spolkov Tatran a Národ.
Po skončení štúdií v roku 1898 začal spolu s Vavrom Šrobárom vydávať časopis Hlas (1898-1904), v ktorom sa prezentovali kritické názory mladej generácie na slovenský politický a spoločenský život v Uhorsku. Hlasisti sa postupne vyprofilovali ako liberálno-pokrokársky smer stojaci v opozícii voči martinskému vedeniu Slovenskej národnej strany. Hoci nedokázali zmeniť daný stav, stala sa ich činnosť impulzom pre hľadanie nových ciest v slovenskej politike. Po odchode z redakcie časopisu Hlas v roku 1902 sa Pavol Blaho v duchu hlasistického programu orientoval predovšetkým na drobnú prácu medzi ľudom. V Skalici a v obciach na Záhorí zakladal rozličné národnokultúrne, osvetové a hospodárske spolky (potravný spolok, mliekarské družstvo a obchodnú banku v Skalici). Sústredil sa teda na tzv. formovanie slovenskej politiky „zdola“. V rokoch 1906 – 1918 bol poslancom uhorského parlamentu za Slovenskú ľudovú stranu.
V období pred prvou svetovou vojnou sa významne zaslúžil o rozvíjanie česko-slovenskej vzájomnosti v kultúrnej a hospodárskej sfére. V spolupráci s českým spolkom Českoslovanská jednota organizoval v rokoch 1908 – 1913 v Luhačoviciach spoločné porady popredných českých a slovenských dejateľov. Počas vojny pôsobil ako vojenský lekár.
Po vzniku ČSR bol nakrátko predstaviteľom takzvanej Skalickej vlády. V rokoch 1918 – 1920 pôsobil Blaho ako referent pre poľnohospodárstvo na Ministerstve s plnou mocou pre správu Slovenska. V tom čase, spolu s Milanom Hodžom, sa usilovali organizovať roľníctvo v agrárnych organizáciách v rámci Slovenskej roľníckej jednoty a Slovenskej domoviny. Tie sa stali významnou oporou pre Národnú republikánsku stranu roľnícku založenú v septembri 1919. Do jej čela bol zvolený Pavol Blaho. Po voľbách v roku 1920, do ktorých išli slovenskí agrárnici spojení so Slovenskou národnou stranou, sa Pavol Blaho popri inej politickej činnosti zameriava na prípravu zjednotenia slovenských a českých agrárnikov. V júni 1922 došlo k vytvoreniu celoštátnej Republikánskej strany zemedelského a maloroľníckeho ľudu. V nej pôsobí Pavol Blaho ako predstaviteľ slovenského agrárneho hnutia až do svojej smrti v roku 1927.
Harmonogram podujatí
utorok 25.6. 10,00 h
Hodžov novinový článok – slávnostné vyhodnotenie literárnej súťaže
Bratislava, Pálfyho palác na Zámockej ulici
štvrtok 27.6. 10,30 h
Hodžova esej – slávnostné vyhodnotenie literárnej súťaže
Sučany, Bilingválne gymnázium Milana Hodžu
štvrtok 27. 6. 9,00 h – 18,00 h,
piatok 28. 6. 9,00 h – 16,00 h
Vedecká konferencia – Osobnosti slovenskej politiky
Dr. Pavol Blaho a formovanie slovenskej politiky
Martin, Slovenská národná knižnica
sobota 29.6. 9,00 h
Stretnutie seniorov Turca
Obec Sučany, Robotnícky dom, Klub dôchodcov
sobota 29.6. 13,30 h
Pietna spomienka pri hrobe Milana Hodžu
Martin – Národný cintorín
Odovzdávanie Cien Milana Hodžu
Obec Sučany, sobášna sieň – sobota 29.6. 14,45 h
Sučianske slávnosti
Obec Sučany, kultúrny dom – sobota 29.6. popoludní
Slávnostné služby Božie
Obec Sučany – nedeľa 30.6. 9,00 h