• Novinky

      • Putovný pohár po roku opäť v Sučanoch

      • Po ročnej pauze sa tímu SUVAR, zložený s reprezentantov Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu a Gymnázia Varšavská cesta v Žiline, podarilo vyhrať Finále slovenskej debatnej ligy. Gratulácie si zaslúžia aj naši debatéri z tímu ZVARSA, ktorí skončili na druhom mieste a od víťazstva ich delila len jedna debata. Obdiv však patrí aj tímom SUČANY 3 a HRONSUZA. Oba totiž s vyššie zmienenými finalistami postúpili do vyraďovacích kôl a tvorili tak až polovicu tímov, ktoré mali titul na dosah.

       Veríme, že vysoký počet sučianskych reprezentantov v tohtoročnom Finále slovenskej debatnej ligy bude precedensom úspechov aj v budúcej sezóne.

      • Gratulujeme

      • V súťaži Sila slova sa žiačka Leila Reginová z II. B triedy zúčastnila kategórie Kresba filmového plagátu a žiačka Martina Trnovská z III.C získala 2. miesto v špeciálnej kategórií - Vlastná tvorba bez vystúpenia. 

       Blahoželáme

      • Výsledky prijímacích skúšok

      • Vážení uchádzači o štúdium na BGMH,

       oznamujeme Vám, že výsledky prijímacieho konania boli zverejnené na našej webovej stránke. Výsledky si môžete pozrieť v sekcii Prijímacie konanie 2024.

       Ďakujeme za Váš záujem a želáme Vám veľa úspechov.

       S pozdravom,
       prijímacia komisia

      • Gratulujeme

      • Srdečne gratulujeme Alenke Bálintovej k 1.miestu na krajskom kole matematickej olympiády v kategórii C a zároveň ďakujeme za reprezentáciu školy.

      • STAVANIE MÁJA

      • Ako už je dlhoročným zvykom, tak aj tento rok na GBAS-e prebehlo dňa 2.5.2024 STAVANIE MÁJA. Tento rok sme si pre Vás po novom pripravili aj folklórne predstavenie, ktoré si pripravili študenti našej školy. Veríme, že predstavenie ste si užili a zabavili sa. Dúfame, že aj budúci rok sa nám podarí pripraviť podobný program, ktorý bude udržiavať túto tradíciu nažive aj naďalej.

       Váš Školský parlament!

       FOTO: Karolína Čurná IV.C, Ema Mečiarová III.D

      • Deň jazykov

      • Druhé májové popoludnie sme na našej škole venovali cudzím jazykom - tentokrát zábavnou formou. Naši žiaci si pre svojich spolužiakov pripravili množstvo aktivít zameraných na spoznávanie nielen samotných jazykov, ale aj ich kultúr. Žiaci si tak mohli prostredníctvom kvízov otestovať vedomosti z ruskej, francúzskej a nemeckej kultúry, gastronómie, histórie, etymológie, vyskúšali si svoje spevácke a tanečné schopnosti, zahrali sa rôzne spoločenské hry so slovíčkami, mohli si namaľovať svoju matriošku alebo sa dozvedieť niečo o správaní anglického gentlemana. A popri tom nám naše šikovné žiačky - kuchárky pripravili pestrú ponuku národných jedál ako odmenu za absolvované aktivity.

       Učitelia cudzích jazykov a angličtiny ďakujú všetkým organizátorom za ich skvelo odvedenú prácu.

      • Z NAJEPŠÍCH MEDZI NAJLEPŠÍMI!

      • Náš žiak Peter Oswald z II. ročníka sa v silnej konkurencii škôl z celého Žilinského kraja prepracoval z prvého a zároveň jediného postupového miesta do celoslovenského kola Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Už to bol skvelý úspech, ale tajne sme dúfali, že sa mu bude dariť aj v celoštátnom kole, ktoré sa konalo 22.4.-23.4.2024 v Modre. O medailových pozíciách sme radšej nahlas nehovorili a s pokorou sme čakali na vyhodnotenie. A úspech na seba nechal čakať dlhé dva dni, no podarilo sa! Konzistentné výsledky vo všetkých troch častiach súťaže (test, tvorba a transformácia textu, ústny prejav) priniesli Peťovi úžasné druhé miesto!

       Srdečne mu gratulujeme a ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy!

      • HODŽOVA ESEJ 2024

      • Bilingválne gymnázium Milana Hodžu
       vyhlasuje 

       pod záštitou predsedu vlády SR

       20. ročník súťaže

       HODŽOVA ESEJ 2024

       na tému: 

       "Naše členstvo v Európskej únii včera a dnes. Názorové postoje mladej generácie. Výhody a riziká, hodnoty a obmedzenia." pri príležitosti 20 výročia vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie.

       Výrok  Dr. Hodžu: 

       "Slobodu a bezpečnosť malých národov  môže zaručiť jedine ich federácia a dobrovoľné spojenie suverenít, vytvorenie relatívne silného celku znamená bezpochyby viac než ustavičné nebezpečenstvo straty suverenity bez akejkoľvek kompenzácie."

       (Milan Hodža: Federácia v strednej Európe a iné štúdie. s. 33)

       Vaše eseje zasielajte najneskôr do 10. júna 2024 na adresu: esej@gbas.sk

       Neváhajte a zapojte sa do súťaže, môžete získať rôzne ceny a pre prvé tri eseje sú pripravené tieto ocenenia:

       1. miesto:  finančná prémia         vo        výške   300,-

       2. miesto:  finančná prémia         vo        výške   200,-

       3. miesto:  finančná prémia         vo        výške   100,-

      • Juvenes Translatores

      • On the 26th of March we were invited to Bratislava to the Representation of the European Commission in Slovakia along with other participants and winners of the annual translating competition Juvenes Translatores. 

       The programme included, but was not limited to, a short discussion with the winner of the official round of the competition and a panel of translators who gave us an idea of the profession. We also got introduced to an interpreter's booth and had a go at the so-called "shadowing", which is a technique in which you say, out loud, exactly what you hear being spoken to you. Although not even close to interpreting, it is harder than it sounds.

       All in all, it was a pleasant experience and I encourage everyone to take part.

      • Gratulujeme

      • Dňa 16. apríla 2024 sa tím našich chlapcov zúčastnil v Ružomberku na krajskom kole v basketbale, kde získali krásne druhé miesto. Napriek tomu, že postup na celoslovenské kolo im ušiel iba o vlások, chceme chlapcom poďakovať za skvelú reprezentáciu školy a želáme im veľa šťastia do budúcnosti!

      • Félicitation à Samuel Peterec!

      • Dňa 9.4.2024 náš tretiak Samuel príkladne reprezentoval našu školu na celoslovenskom kole olympiády vo francúzskom jazyku v Bratislave a v tesnom súboji si vďaka svojim úžasným vedomostiam vybojoval 1. miesto v kategórii 2A.

       Blahoželáme!!!

      • Gratulujeme

      • Dňa 11.4. sme sa zúčastnili s družstvom dievčat z našej školy na turnaji vo volejbale, na ktorom suverénne vyhrali 1. miesto, čím vzorne reprezentovali našu školu.
       Za to im veľmi pekne ďakujeme :)

      • Wer gewinnen will, muss täglich bereit sein, sich zu verbessern.

      • V pondelok 25.marca 2024 sa konalo v Bratislave celoslovenské kolo Olympiády v nemeckom jazyku, ktoré bolo vyvrcholením snaženia žiakov a študentov, ktorí sa venujú nemeckému jazyku nad rámec školského vzdelávania. Zišlo sa tu 56 žiakov z celého Slovenska, ktorí súťažili v siedmich kategóriách. Našu školu reprezentoval Adam Bielik, ktorý zvíťazil v kategórii 2C. Blahoželáme.

       Vyhodnotenie a odovzdávanie cien sa uskutočnilo v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca, ktorého súčasťou boli aj príhovory veľvyslancov Švajčiarska, Nemecka a Rakúska na Slovensku.

      • Gratulujeme

      • Dňa 26.3. sa zmiešané družstvo našej školy zúčastnilo okresného kola vo volejbale, kde po napínavom finále skončili na krásnom 2.mieste.

       Ďakujem pekne za vzornú reprezentáciu našej školy.

      • Gratulujeme

      • V dňoch 20. a 21.marca sa uskutočnilo krajské kolo biologickej olympiády, na ktorom nás úspešne reprezentovali naši žiaci, a to nasledovne:

       Kategória A
       Marek Schaller - 1. miesto a postup na celoslovenské kolo
       Mário Ftáček - 9. miesto

       Kategória B
       Alžbeta Jambrichová - 8. miesto
       Daša Hermelová - 13. miesto


       Súťažiacim gratulujeme k výborným umiestneniam a Marekovi držíme palce na celoslovenskom kole.

      • Gratulujeme

      • Natália Ferenčáková opäť potvrdila svoj talent v ďalšej recitačnej súťaži!  Tentokrát 23.3.2024 dokázala, že má cit aj pre interpretáciu prednesu duchovnej prózy.  V súťaži ...a Slovo bolo u Boha... získala v celoslovenskom kole krásne 2. miesto.

       K výsledku jej srdečne blahoželáme a tešíme sa na ďalšie úspechy!

      • Gratulujeme

      • Dňa 21.3.2024 sa náš tím v zložení Laury Lakatošovej, Ninky Kučerovej Samuela Peterca zúčastnil dekanátneho (okresného) kola Biblickej olympiády v Martine. V konkurencii ďalších stredných škôl z Martina sme obhájili prvenstvo z minulého roka a zabezpečili si postup do diecézneho kola.

       Súťažiacim gratulujeme a držíme palce!

      • Environmentálna prednáška

      • While the fourth years were sweating over their Slovak examinations on 12th March 2024, the other students were treated to a visit from Ing. Juraj Žiak of the Spoločnosť pre vzdelávanie a environmentálnu výchovu.

       The first part of his talk gave practical advice on what to do if you encounter a bear in the wild; information about the local area, its ecology and why bear encounters are becoming more common; and interesting details about how local organisations monitor the bear population, how the situation is changing and the ongoing discussions concerning solutions to the problems that exist.

       The second part was focused on the work of his animal shelter in Nolčovo, and gave opportunities for students to encounter animals, such as two beautiful owls, close up. The students engaged enthusiastically with the programme and most took full advantage of the experiences that it offered. 

      • Gratulujeme

      • Dňa 9. 2. sa v Košiciach konalo celoslovenské kolo recitačnej a speváckej súťaže Ruské slovo, kde Žilinský kraj po víťazstve v Krajskom kole reprezentovali naši žiaci Natália Ferenčáková, v kategórii próza a Ondrej Štrkolec, v kategórii sólový spev. V silnej konkurencii nakoniec Ondrej Štrkolec získal 2. miesto a Natália Ferenčáková 3. miesto.
       Srdečne blahoželáme!